United Kingdom Bayrağı

Türkiye’de 2021 yılında milyar dolar seviyesini aşan iki mega işlem

Bilgi için sizi arayalım!

Bilgilerinizi gönderin biz sizi arayalım.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

– Uluslararası hizmet ağı olan KPMG, Türkiye Kurumsal Finansman Kısmı tarafından üçüncü “KPMG Perspektifinden Birleşme ve Satın Alma Trendleri – 2021” isimli raporunu yayımladı.

Rapora nazaran 2021 yılında Antalya Havalimanı ve Trendyol süreçleri 2021’in iki “mega” süreci oldu. Nakliyat dalındaki en büyük süreç Antalya Havalimanı’nın 25 yıllığına işletme hakkı ihalesinin TAV Havalimanları ve Fraport tarafından oluşturulan ortak teşebbüs tarafından 8.211,4 milyon dolar bedel ile kazanılması oldu. Teknoloji, medya ve telekomünikasyon kesimindeki en büyük süreç Trendyol’un yüzde 8,7 payının bir yabancı yatırımcı kümesi tarafından 1.435,0 milyon dolar bedel ile satın alması oldu. Bu iki süreç birebir vakitte 2021 yılında milyar dolar düzeyini aşarak mega süreçler olarak ön plana çıktı. Bununla bir arada Getir’in 2021 yılında farklı tiplerde çeşitli yabancı ve yerli yatırımcılardan elde ettiği yaklaşık 983 milyon dolar fiyatındaki yatırımlar da öne çıkan süreçler ortasında yer aldı.

RKPMG raporuna nazaran, 2021 yılında, dünyada birleşme ve satın alma aktivitesinde tüm yılların üzerinde bir performans gerçekleşirken Türkiye’de de emsal formda süreç hacminde bariz artış yaşandı. 2021 yılında dünyada yaklaşık 5,1 trilyon dolarlık birleşme ve satın alma süreci gerçekleşirken, bu fiyat son 20 yılın en yüksek kıymeti olarak gerçekleşti. Dünyada rekor düzeyinde gerçekleşen süreç hacminin gerisindeki temel nedenler olarak likidite bolluğu ve finansal yatırımcıların yatırım iştahı, sektörel konsolidasyon ve tedarik zincirlerindeki yine yapılanma ön plana çıktı. Türkiye’de ise kıymeti açıklanan süreç hacmi son 7 yılın en yüksek düzeyine ulaşarak toplam 14,0 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Finansal yatırımcılar (özel sermaye, risk sermayesi, varlık fonları v.b.) 2020 yılında 129 süreç gerçekleştirirken, yarattıkları süreç hacminin toplam süreç hacmindeki hissesi %52 düzeyindeydi. 2021 yılında toplam 150 süreç gerçekleştiren finansal yatırımcıların yapmış oldukları süreçlerin toplam süreç hacmindeki hissesi %21 oldu.

Turkven’in Elif Plastik’in %100 payını Finlandiya kökenli stratejik yatırımcı Huhtamaki’ye 483 milyon dolar bedel ile satışı 2021 yılının en değerli finansal yatırımcı çıkış süreçlerinden biri oldu. Bir öteki öne çıkan finansal yatırımcı süreci ise Trendyol paylarının %8,7’sinin bir küme finansal yatırımcı tarafından 1,4 milyar dolar bedel ile satın alınması oldu. Süreç kapsamında değerli teknoloji yatırımcılarından Japonya menşeili SoftBank Investment Advisers, Birleşik Arap Emirlikleri menşeili ADQ ve ABD menşeili Princeville Capital Türkiye’deki kıymetli yatırımlarından birisini gerçekleştirmiş oldu.

Yabancı yatırımcılar 2021 yılında toplam 60 birleşme ve satın alma süreci gerçekleştirdi. Yabancı yatırımcıların gerçekleştirdiği birleşme ve satın alma süreç sayısı, 2021 yılında geçmiş yılların altında kalarak süreç sayısının %19’u olarak gerçekleşti. Buna rağmen, 2021 yılında yabancı yatırımcıların geçen yıla kıyasla yarattıkları süreç hacmi 4 milyar dolar olarak gerçekleşip artış gösterse de, toplam süreç hacminden aldıkları hisse %28 ile yerli yatırımcıların gerisinde kaldı. Ayrıyeten, 2021 yılında en büyük birinci 10 sürecin 6’sının yabancı yatırımcılar tarafından gerçekleştirilmesi de dikkat çeken bir öteki nokta oldu.

Muharrir: Deniz Engin

Diğer Haberler

ÜCRETSİZ DEMO HESABI

SANAL PARA İLE RİSK ALMADAN YATIRIM YAPIN

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Hesap oluştur butonuna tıklayarak idealFX’den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu’nu kabul ediyorum.

TAMAMEN ÜCRETSİZ

ŞİMDİ DENEMEYE BAŞLAYIN!

Dilerseniz DEMO hesabı açarak öğrenmeye, denemeye başlayabilir; dilerseniz hemen GERÇEK hesap oluşturarak idealFX dünyasında sizde güvenli bir şekilde yerinizi alabilirsiniz.