United Kingdom Bayrağı

Spread

Paritelerin (para birimlerinin birbirine oranının) alış fiyatı (ask) ile satış fiyatı (bid) arasındaki farka spread denir.
Bilgi için sizi arayalım!

Bilgilerinizi gönderin biz sizi arayalım.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Paritelerin (para birimlerinin birbirine oranının) alış fiyatı (ask) ile satış fiyatı (bid) arasındaki farka spread denir.

Spread Nedir?

Yatırımcıların alım, satım ve değişim amacıyla devlet denetimi altında iş yaptıkları yere Borsa denir. Spread ise, kısaca borsadaki bir ürünün alış ve satış fiyatı arasındaki farkıdır. Spread’in ifade şekli Pip’tir (Price Interent Point -Türkçede “görülecek yüzde” anlamına gelir). Bundan dolayı, Spread kavramını akıllarda netleştirmek ve kar elde edebilmek için Pip kavramını iyi bir şekilde anlamak gerekir.

Pip Nedir ve Ne İşe Yarar?

Pip uluslararası döviz ve finans için kullanılır ve yatırımcılar için bu değer değişim ölçüsüdür. Uluslararası para piyasalarındaki değer eşitliğinde gerçekleşen değişimin birimi olarak kullanılır. Borsada ürün fiyatları küsuratlı bir şekilde işlediğinden bu fark çok büyük bir fark değildir fakat çok önemlidir. Pip ise işlenen bu küsuratın en son rakamıdır. Yatırımcı bir ürünün alımını ya da satımını yaparken Spread ödemek zorunda olduğundan, Spread miktarını, kar etmek amacıyla, en düşük oranda tutmaya özen göstermelidir. Piyasa durumuna göre Spread değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda Spread oranı da sabit değildir, her üründe aynı oran gözükmez, üründen ürüne göre değişim gösterebilir. Bundan dolayı piyasada bir ürün alırken veya satarken ürünlerin Spread oranlarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Kara geçtiğiniz bir ürünün Spread oranı yüzünden zarar etme durumunuz söz konusu.

Spread Stratejileri Nelerdir?

Kar elde etmek için belirli Spread Stratejileri vardır. Bu stratejileri uygulayarak yatırımlarınızı çok daha güçlendirebilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken şey almış olduğunuz ürünün Spread oranının düşük olmalıdır. Ayrıca, almış olduğunuz ürün kara geçtikten sonra hemen satmayın, öncesinde ürünü satın alırken ödediğiniz Spread miktarını kontrol edin ve bu miktarı geçene kadar bekleyin. Piyasadaki volatilite oranlarına dikkat edin. Son olarak, piyasaların artış ve azalışlarından etkilenmemek için Sabit Spread çeşidini tercih edin.

Spread Çeşitleri Nelerdir?

Sabit Spread ve Dinamik Spread olarak üzere iki çeşit Spread vardır. İkisi arasında en çok tercih edilen Sabit Spread’tir. Oranın genellikle belirli aralıklarda olması ve her değişkenden etkilenmemesi sayesinde bu çeşidin adı Sabit Spread olarak belirlenmiştir. Fakat diğer bir Spread çeşiti için Dinamik Spread için aynı şey söz konusu değildir. Dinamik Spread piyasalardan etkilenir ve piyasa durumuna bağlı olarak oranın artış veya azalış gösterebilir.

Diğer Haberler

ÜCRETSİZ DEMO HESABI

SANAL PARA İLE RİSK ALMADAN YATIRIM YAPIN

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Hesap oluştur butonuna tıklayarak idealFX’den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu’nu kabul ediyorum.

TAMAMEN ÜCRETSİZ

ŞİMDİ DENEMEYE BAŞLAYIN!

Dilerseniz DEMO hesabı açarak öğrenmeye, denemeye başlayabilir; dilerseniz hemen GERÇEK hesap oluşturarak idealFX dünyasında sizde güvenli bir şekilde yerinizi alabilirsiniz.