United Kingdom Bayrağı

Ripple CEO’suna göre SEC’e rağmen 2021, XRP’nin en güçlü yılı oldu

Bilgi için sizi arayalım!

Bilgilerinizi gönderin biz sizi arayalım.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

– Ripple tokeni XRP, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) ile devam eden dava sürecine karşın önemli bir büyüme elde etmeyi başardı.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Twitter üzerinden SEC’in kendisine, Chris Larsen’e ve Ripple aleyhine açtığının davanın yıldönümü olan 22 Aralık tarihini hatırlatarak bir yıldır süren davaya karşın güçlü kalmaya devam ettiklerini söyledi. 

Ripple CEO’su XRP’nin 2013 yılından bu yana faaliyette olduğunu lakin SEC’in geçen sene kripto varlığı menkul değer olarak tescil etmeye çalıştığını hatırlattı. Bu bağlamda Garlinghouse, en başta söylediklerinin bugün de geçerli olduğunu ve bu davayı yalnızca Ripple’a karşı değil tüm kripto paralara karşı yapılan bir akın olarak gördüğünü yineledi. Bunun yanında kimi yorumcuların bu davanın XRP özelinde kalacağı niyetlerini de katiyen kabul etmediğini lisana getirdi. 

“2021, XRP’nin en güçlü yılı oldu”

Dava sürecinin devam etmesine karşın Ripple CEO’su 2021 yılında kıymetli başarılara imza attıklarını söyledi. XRP’nin 2021 yılındaki paha karına dem vuran Garlinghouse, ayrıyeten RippleNET ile global olarak harikulâde bir büyüme görerek kurulduklarından beri en yıllarını geçirdiklerine vurgu yaptı. Bu yıl “Gereksinime nazaran Likidite (ODL)” sistemi, RippleNet’in en güçlü eserlerinden bir olarak öne çıktı ve dünya genelinde 20’den fazla ülkede ödeme tahlilleri için erişilebilir duruma geldi. 

Bunun yanında RippleNet üzerinden yapılan süreçlerin geçen yılın 3. çeyrek sayılarına nazaran iki kattan fazla arttığı da belirtildi. Buna nazaran ODL süreçleri çeyreklik periyotta yüzde 130 artış kaydetti. Lakin Ripple’ın ABD’deki ODL faaliyeti, düzenleyici belirsizliklerine takıldı. Dünya genelinde ise ODL hacminde artış kaydedildi ve süreç hacmi son 1 senede 25 kattan fazla arttı.

Kripto dalından “vahşi batı” benzetmesine reaksiyon

XRP’yi bir menkul değer olarak tanımlamak isteyen SEC Lideri Gary Gensler, kripto para sanayisini “vahşi batı” olarak nitelendirmişti. Gary Garlinghouse’ın bu söyleme de itirazı vardı. Ripple CEO’su birden fazla kripto şirketinin dünya genelindeki düzenlemelere uymak için uğraş gösterdiğini lisana getirerek kripto para dalı için yapılan bu benzetmeyi “saçmalık” olarak kıymetlendirdi. 

Ayrıyeten yasa koyucuların işletmelerin düzenleme taleplerine daha fazla duyarsız kalmaması gerektiğini söyleyen Garlinghouse, yasalar konusunda tutarlılık isteyen kripto işletmelerinin cezalandırılmaması gerektiği vurguladı.

XRP’de son durum 

Ripple tokeni 2021’de çalkantılı bir yıl geçirdi. SEC’in dava sürecine başlamasının akabinde birçok kripto para borsası XRP ticaretini durdurdu. Geçen sene bu vakitler dava sürecinin başlangıcında XRP/USD, 0,17 dolara kadar geriledi. Taban düzeylerinden bir yükseliş trendine giren kripto para 1,93 dolar ile yılın doruğunu gördükten sonra yaz aylarında 0,5 dolara kadar geri çekildi. 

XRP için volatil fiyat hareketleri 2021 yılının ikinci yarısında da devam etti. Son çeyreğe yanlışsız 1,3 dolar bandına kadar yükselebilen XRP, Kasım ayının son haftasında 0,6 dolara kadar düştüğünden beri Aralık ayında bir yükseliş trendine girdi. Bu hafta yüzde 15’in üzerinde kıymet karı gören XRP fiyatı, bugün 0,96 dolar düzeyinde el değiştiriyor.

Muharrir: Günay Caymaz

Diğer Haberler

ÜCRETSİZ DEMO HESABI

SANAL PARA İLE RİSK ALMADAN YATIRIM YAPIN

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Hesap oluştur butonuna tıklayarak idealFX’den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu’nu kabul ediyorum.

TAMAMEN ÜCRETSİZ

ŞİMDİ DENEMEYE BAŞLAYIN!

Dilerseniz DEMO hesabı açarak öğrenmeye, denemeye başlayabilir; dilerseniz hemen GERÇEK hesap oluşturarak idealFX dünyasında sizde güvenli bir şekilde yerinizi alabilirsiniz.