United Kingdom Bayrağı

Omicron’la ilgili güven verici gelişmeler üzerine Avrupa piyasaları karışık seyirde

Bilgi için sizi arayalım!

Bilgilerinizi gönderin biz sizi arayalım.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Müellif – Peter Nurse 

– Omicron varyantındaki artışa karşın bölge ekonomisindeki toparlanmaya olan inancın tazelenmesinin de tesiriyle Avrupa piyasaları karışık bir seyirde süreç gördü.

DAX %0,3 ve CAC 40 %0,1 yükselirken FTSE 100 %0,3 düşüş yaşadı.

Perşembe günü AstraZeneca (NASDAQ:AZN), Oxford Üniversitesi’nin bir labaratuvar çalışmasına değinerek üç doz Covid-19 aşısının Omicron karşısında tesirli olduğunu söyledi.

Bu açıklama öncesinde Çarşamba günü yayımlanan çalışmalar, Omicron’la enfekte olan bireylerde hastanede tedavi ve şiddetli hastalık riskinin Delta’ya nazaran daha az olduğunu ileri sürdü. Bu çalışmalardan biri Güney Afrika’daki Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü ve kıymetli üniversitelerden, oburu de Londra Imperial College’dan geldi.

İngiltere Sıhhat ve Güvenlik Ajansı’nın Omicron’un tesirine ait yeni bilgileri bugün paylaşılacak.

Hissiyatı destekleyen bir gelişme de GSYH’nin, bir yıl öncesine nazaran %2,7 olan birinci varsayımın üzerinde bir oranla %3,4 büyümesiyle İspanya’nın üçüncü çeyrek ekonomik büyüme varsayımını değerli ölçüde yükseltmesi oldu.

Perşembe sabahı Japonya, Nisan ayında başlayacak olan mali yıl için büyüme projeksiyonlarını yükseltti ve 2010 mali yılından beri en süratli büyümenin yaşanmasını bekliyor.

Bununla birlikte pek çok yatırımcının tatilde olması ve Dünya Sıhhat Örgütü’ne nazaran Omicron kaynaklı enfeksiyonların 1,5 ila 3 gün içinde ikiye katlanması nedeniyle, yaşanan artışlar sonlu olacak üzere görünüyor.

İngiltere Çarşamba günü birinci sefer 100.000 üzerinde günlük hadise kaydetti.

Omicron haberleri, Seyahatle bağlı pay senetlerine kazandırdı: IAG (LON:ICAG) %4,8, Jet2 (LON:JET2) %5,2 ve Wizz Air (LON:WIZZ) %4,4 yükseldi. Ryanair Holdings (DE:RYA) sırf %0,4 yükselerek düşük performans sergiledi. Şirket, İngiliz turistlere yönelik kıtalararası yasaklar nedeniyle cari mali yıl için net ziyan iddialarını iki katına çıkardı.

Kurumsal gelişmelerde; Holcim (SIX:HOLN) %2,3 paha kazandı. Şirket, büyüyen ABD konut çatısı pazarında hissesini artırmak için konut çatısı kaplama üreticisi Malarkey Roofing Products’ı 1,35 milyar dolarlık bir mutabakatla satın almayı hedeflediğini söyledi.

Flutter Entertainment (LON:FLTRF), İtalyan online oyun operatörü Sisal’i 1,62 milyar sterlin (2,16 milyar dolar) karşılığında satın alacağını duyurduktan sonra payı %2,5 artış gösterdi. Online bahis kümesi, Avrupa’daki ayak izini büyütmeye çalışıyor.

Ham petrol stoklarında yaşanan büyük düşüşün yarattığı çıkarın akabinde petrol fiyatları düşüşe geçti.

Çarşamba günü Güç Bilgilendirme Dairesi, ham petrol stoklarında geçen hafta 4,72 milyon varil düşüş olduğunu raporladı. Bu arka arda dördüncü haftalık düşüş oldu ve Amerikan Petrol Enstitüsü’nün raporladığından bile fazla bir ölçüydü. Enstitünün raporu 3,67 milyon varil düşüş yaşandığını göstermişti.

WTI vadeli süreçleri %0,5 düşüşle 72,39 dolar olurken Brent %0,5 azalarak 74,88 dolardan alıcılandı.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,3 artarak 1.807,85 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1316’dan süreç gördü.

Diğer Haberler

ÜCRETSİZ DEMO HESABI

SANAL PARA İLE RİSK ALMADAN YATIRIM YAPIN

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Hesap oluştur butonuna tıklayarak idealFX’den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu’nu kabul ediyorum.

TAMAMEN ÜCRETSİZ

ŞİMDİ DENEMEYE BAŞLAYIN!

Dilerseniz DEMO hesabı açarak öğrenmeye, denemeye başlayabilir; dilerseniz hemen GERÇEK hesap oluşturarak idealFX dünyasında sizde güvenli bir şekilde yerinizi alabilirsiniz.