United Kingdom Bayrağı

Kripto para piyasalarında günün öne çıkan gelişmeleri

Bilgi için sizi arayalım!

Bilgilerinizi gönderin biz sizi arayalım.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

– Kripto para piyasaları, haftanın birinci gününe yüzde 3’e yaklaşan sermaye kaybıyla başladı. Haftaya 2,2 trilyon doların altında başlayan kripto piyasa pahası, akşam saatlerine gerçek 2,13 trilyon dolara kadar geriledi. 

Kripto para piyasalarında son 24 saatlik süreç hacmi ise satış yüklü olarak 86,9 milyar dolar düzeyinde devam ediyor. ABD süreç saatlerine yanlışsız Bitcoin (BTC), 46.000 dolar fiyatı altında süreç görmeye devam ederken en büyük altcoin Ethereum (ETH), 3.800 doların altına gerilemiş durumda. 

Birinci 100 kripto paraya baktığımızda 91 kripto varlık ekside süreç görürken yalnızca 9 altcoin son 24 saatte artıda kalmayı başardı. 

Bugün öne çıkan altcoin’ler

Kripto piyasalarında görülen düşüş eğilimine karşın 93. sırada bulunan Revain (REV), bugün yüzde 15’in üzerinde paha artışıyla 0,01 dolar fiyatına yükseldi ve günün öne çıkan altcoin’i oldu. REV coin’i haftalık bazda ise yüzde 25 kıymet kaybıyla devam ediyor. 

Geçen hafta önemli bir yükseliş gören yearn.finance (YFI), hafta sonu kısmi bir düzeltme yaptıktan sonra bugün de yüzde 7’ye yakın fiyat artışına devam ederek hafta sonu yaşanan kısmi paha kaybını telafi etti ve 35.900 dolar düzeyine kadar yükseldi. 

birinci 100 kripto parada bu iki altcoin haricinde kıymetli bir paha artışı gözlemlenmedi. Son 24 saatlik paha kayıplarıyla öne çıkan birinci 5 kripto para ise sırasıyla; Kadena (KDA) (-%12,2), Compound (COMP) (-%10), Curve DAO Token (CRV) (-%9,89), Waves (WAVES), (-%9,59), Cosmos (ATOM) (-%9,51) olarak bulunuyor.

25.000 kişinin katıldığı Twitter anketinden ATH çıktı

Twitter’da gerçekleştirilen ve 25.000 kişinin iştirak sağladığı ankette iştirakçilerin çoğunluğu Bitcoin fiyatının 29.000 dolara düşmeden evvel yeni bir tüm vakitlerin en yüksek bedeline ulaşacağına yönelik oy kullandı. 

Ankete katılanların yüzde 60’ı Bitcoin’in yeni bir tüm vakitlerin yüksek düzeyine ulaşacağını öngörürken yüzde 40’ı düşüş trendinin devam edeceğini düşünüyor ve BTC’nin 29.000 dolara kadar gerileyebileceğine inanıyor.

Bitcoin, Türk lirası karşısında yeni rekor düzeylere yükselmeye devam ediyor

Bitcoin (BTC), Aralık ayında dolar karşısında paha kaybına devam ederken bugün 45.000 dolar bandına inmiş durumda. Bunun yanında Türk lirasının dolar karşısındaki bedel kaybı devam ederken bugün dolar/TL kurunun 17,78 TL’ye kadar yükseldiği görüldü. 

Dolar/TL kurundaki yükseliş, Bitcoin’in Türk lirası karşısındaki pahasının tüm vakitlerin en yüksek düzeyine çıkmasına neden oluyor. Buna nazaran Bitcoin fiyatı, bugün TL bazında 827.000 Türk lirasına kadar yükselerek rekor düzeylerdeki seyrine devam ediyor.

MicroStrategy kripto kredi piyasasına girmeyi planlıyor

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, son açıklamalarında bilançolarında tutulan Bitcoin’ler ile gelir elde etme planlarını duyurdu. 

Saylor, portföylerinde bulunan Bitcoin tasarruflarını borç verme yoluyla gelir elde etme planlarından kelam ederken projenin şimdi netleşmediğini de lisana getirdi. Muhtemel bir kripto kredi faaliyetinde ise büyük bankalar ve teknoloji firmaları, potansiyel müşteriler olarak görülüyor. 

ABD’de Y nesli milyonerlerinin yüzde 83’ü bu yıl kripto para yatırımı yaptı 

CNBC’nin her yıl düzenlediği klasik milyoner anketine nazaran 1980 – 90 yılları ortasında doğan Y jenerasyonu milyonerlerinin yüzde 83’ü 2021 yılında kripto para aldı ve 2022 yılında da kripto para yatırımlarına devam etmeyi planlıyorlar.

Ankete nazaran bir evvelki jenerasyon olarak görülen X neslinden ankete katılan milyonerler ortasında yüzde 25’i kripto para yatırımı yaptığını söylerken daha yaşlı neslin ise yalnızca yüzde 4’ü kripto paralarla ilgilendiğini belirtti. 

Bu çalışma, kripto para yatırımlarının yatırımcılarının yaşıyla sıkı bir münasebet olduğunu ortaya koyuyor. Teknolojik gelişmeleri daha süratli formda benimseyen daha genç nüfusun kripto paralarla daha çok ilgilendiği görülüyor. 

Terra Blockchain’i en büyük ikinci DeFi ağı oldu

Terra akıllı mukaveleler platformu, 17,3 milyar dolar bedelinde kilitli toplam pahaya ulaşarak Binance Smart (IS:SMART) Chain’i geride bıraktı ve Ethereum’dan sonra gelen en büyük DeFi platformu haline geldi. 

Platformun mahallî tokeni LUNA da bugün günün erken saatlerinde 81 dolar düzeyinde tüm vakitlerin en yüksek pahasına ulaşarak genel düşüşün devam ettiği piyasada yeterli bir grafik çizmeye devam ediyor. Lakin LUNA tokeni ATH pahası sonrası akşam saatlerine kadar gelen satışlarla 73 dolar bandına kadar kaymış durumda. 

Terra (LUNA), bugün 79 dolar fiyatı üzerinde bir gün kapanışı gerçekleştirmezse son 6 gündür devam eden yükseliş serisine son vermiş olacak. 

Müellif: Günay Caymaz

Diğer Haberler

ÜCRETSİZ DEMO HESABI

SANAL PARA İLE RİSK ALMADAN YATIRIM YAPIN

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Hesap oluştur butonuna tıklayarak idealFX’den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu’nu kabul ediyorum.

TAMAMEN ÜCRETSİZ

ŞİMDİ DENEMEYE BAŞLAYIN!

Dilerseniz DEMO hesabı açarak öğrenmeye, denemeye başlayabilir; dilerseniz hemen GERÇEK hesap oluşturarak idealFX dünyasında sizde güvenli bir şekilde yerinizi alabilirsiniz.