United Kingdom Bayrağı

Kripto Para

Kripto para, takas işlemlerinde kullanılabilen, tamamen dijital, şifrelenmiş, sanal para birimidir.
Bilgi için sizi arayalım!

Bilgilerinizi gönderin biz sizi arayalım.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Kripto para, takas işlemlerinde kullanılabilen, tamamen dijital, şifrelenmiş, sanal para birimidir.

 

Kripto Para Nedir?

Son zamanlarda gündeme bomba gibi düşmüş, neredeyse herkes tarafından duyulmuş ve piyasaları derinden etkileyen Kripto para, yapılan işlemleri güvence altına almak adına şifrelenmiş, takas ve değişim işlemlerinde kullanılabilen, tamamen sanal ve dijital ortamda varlığını sürdüren bir para birimidir.

Teknolojinin getirmiş olduğu etkiyle, kimilerine göre geleceğin para birimi olduğuna inanılan Kripto para, en büyük şirketlerden ülke yöneticilerine kadar neredeyse herkesin ilgi odağı. Lakin Kripto paranın ne olduğuna dair fikri olmayan birçok kişi de mevcut. Sitemizin açıklayıcılığı sayesinde, piyasalarla alakalı tüm soru işaretlerini ortadan kaldırmayı hedefliyoruz.

Aslında günlük yaşantılarında her insan sanal paralarla iç içe. Kredi kartları, banka kartları, ATM’ler ve mobil bankacılıklar aracılığıyla sanal para aktarımı yapmış oluyoruz. Çünkü bu işlemler yapıldığında sadece sistem üzerindeki verilerin değişikliği söz konusu. Kripto paraların da aynı mantık ve prensipleri mevcut durumda.

Kriptoloji Nedir?

Bir şifreleme birimi olan Kriptoloji sayesinde, Kripto paralar sanal bir ortam üzerinde şifrelerin oluşturulması ve çözülmesi aracılığıyla transfer edilir. Kriptoloji yalnızca kripto paralar için kullanılmaz, askeri faaliyetler için bile kullanılmaktadır.

Onun dışında ise sanat ürünlerinin NFT ile satımında yardımcı olmaktadır.İşyerlerinde güvenlik problemleri yaşanmaması için de son dönemlerde sıklıkla tercih ediliyor. Aslında kriptoloji hayatın her alanında var olan bir sistemdir.

Kripto Paraların Geçmişi

Teknolojinin baş döndürücü ilerleyişinin etkisiyle 90’lardan itibaren sanal ve dijital paraların üretimi için birçok şirket girişimde bulundu. Flooz, Beenz ve DigiCash gibi sistemler kripto para geliştirmeye çalıştı ancak o dönemlerde kripto paraya olan güven bu kadar fazla değildi ve girişimler başarısız oldu.

Kripto para birimleri, günümüzde hem yatırım hem de alışveriş alanında birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu tür dijital ortamlardaki paralara sahip olmanın farklı alternatifleri vardır. Reel para birimiyle elde edilebilirken aynı zamanda madencilik yöntemiyle de elde edilir.

Kripto Paralar Yasal Mıdır?

Kripto paraların yasal olup olmayacağına ülkelerin bizzat kendileri karar vermektedir. Bazı ülkeler kripto paralar konusunda çekingen davranarak kesin bir sonuca ulaşmamıştır. Bazı ülkeler ise bu konuda problem çıkarmıyor ve kullanımına açıkça izin veriyor.

Kripto paralar bazı ülkelerde tamamen yasaklanmış durumda. Türkiye’de Bitcoin gibi kripto paranın kullanımına dair bir yasak getirilmemiştir.

Diğer Haberler

ÜCRETSİZ DEMO HESABI

SANAL PARA İLE RİSK ALMADAN YATIRIM YAPIN

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Hesap oluştur butonuna tıklayarak idealFX’den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu’nu kabul ediyorum.

TAMAMEN ÜCRETSİZ

ŞİMDİ DENEMEYE BAŞLAYIN!

Dilerseniz DEMO hesabı açarak öğrenmeye, denemeye başlayabilir; dilerseniz hemen GERÇEK hesap oluşturarak idealFX dünyasında sizde güvenli bir şekilde yerinizi alabilirsiniz.