United Kingdom Bayrağı

Kıymetli Madenler & Enerji – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi

Bilgi için sizi arayalım!

Bilgilerinizi gönderin biz sizi arayalım.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Muharrir – Barani Krishnan

– Alım satım perspektifinde bükülme noktası, durumunuzun kutlama yapmanıza ya da piyasayı bir kere daha nasıl makûs yorumladığınıza yanmanıza yol açacak noktayı oluşturur.

Altın, Cuma günü 1.800 doların çabucak altında fiyatlandıktan sonra bu türlü bir noktada.

ABD’nin 10 yıllık Hazine getirisi, kapanıştan çabucak evvel iki yılın doruğunu gördü, Dolar Endeksi düşüş yaşadı lakin son vakitlerde gördüğü tepelerden pek uzaklaşmadı.

Bununla birlikte altın, son seansta direnç göstererek 40 yılın en süratli temposunda yükselen ABD enflasyonunun verdiği ivmeyle hareket edebileceğine işaret etti. Bu, altını yalnızca değişik değil, tıpkı vakitte okuması zorlaşan bir ticaret haline getiriyor.

OANDA’da analist olan Ed Moya, Cuma günü getiri oranı %1,79 ile 2020 Ocak ayından beri görülen en yüksek düzeyini görmeden evvel “Altın makus bir hafta geçirdi lakin 10 yıllık Hazine getirilerinin %1,53’ten %1,57’ye yükseldiğini düşünürseniz çok daha makûs de olabilirdi.” dedi.

Altın 1.800 doların ve 50 ve 200 Günlük Kolay Hareketli Ortalamaların altında olmaya devam ederken Moya’ya nazaran “satışın devam etme mümkünlüğünün az olduğu” görülüyor. “Eğer ayı hissiyat önümüzdeki hafta da devam ederse 1.770 dolar bölgesinde alıcılar ortaya çıkabilir.”

Pazartesi günü, 2022’nin birinci gününde dayak yemişe dönen, altı haftanın en büyük darbesini ABD Hazine getirilerinden ve faiz artırımı beklentileri üzerine artan dolardan alan altın uzunları için bir nevi deja vu oldu.

Buna karşın gün bazında %1,5 ile Kasım ayından beri gördüğü en büyük düşüşü yaşayan altın fiyatları, 1.800 dolar bölgesine tekrar girdi ve vadeli süreçler, New York seansını 1.800,10 dolarda kapatırken spot altın 1.800,85 dolara yerleşti.

Bu da altın için karışık iletiler verilmesine yol açtı: açığa satışçılar, getirilerde ve dolarda görülen ve altın için ölümcül olan rallide artış olduğu takdirde altını düşürmek isterken altına enflasyon muhafazası olarak güvenen kitle, önümüzdeki günlerde ve haftalarda bunu yükseltmeye çalışabilir.
Pazartesi günü altında yaşanan aksiyon bir şeyi daha gösterdi: uzunları, 1.830 doların üzerinde büyük bir direniş duvarı bekliyordu.
Altın, 1.830 dolarlık direnç düzeyini Kasım ayından bu yana tekraren geçmeye çalıştı. Fed tutanakları yayımlanmadan çabucak evvel Çarşamba günü de bir atak yaptı. Pandemi sonrası birinci faiz artırımının Mart ayında yapılacağına işaret eden Fed tutanakları, getiriler ve dolar için nimet olurken pay senetleri ve altın üzere inançlı limanlar için bir defa daha dert yarattı.

Altının bir sonraki teknik atağını planlayan çizelgeler, 1.830 dolarlık duvarın artık daha uzun vadeli bir kalış olabileceğini söylüyor.

Daily FX’te bir blog paylaşımı yapan değerli metaller stratejisti James Stanley, “1.829 ve 1.832 dolarlık fiyatların ikisi de Fibonacci düzeltmesi. İkincisi 2020-2021’deki büyük hareketin %38,2’si.” dedi.

“Aynı birleşim bölgesi geçen yılın Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında altında rekorlar kırdı.”

Stanley, Fed’in bu yıl bir noktada faiz oranlarını yükseltmeye başlamasının beklendiği ortam göz önüne alındığında 2022’de altın için düşüş bayrağının kaçırılmaması gerektiğini belirterek ekliyor; “Zamanlama sorun olmaya devam ediyor lakin daha kısa vadeli bir ayı eşliğinde, görünümü pazardaki kısaların lehinde tutuyor. Ve bu kısa taraf, altını 1.700 doların da altında yeterlice derinlere gönderebilir.”
Stanley ayrıyeten 2021 yılında 1.680 dolar bölgesindeki üç farklı testin, sarı metal için son vakitlerde taban misyonu gören bir dayanak bölgesi yarattığını da belirtti. “Bu yatay bölge, Ağustos ayında 1,682 dolar düzeyinde oluşan 38,2’lik alana nazaran uzun vadeli bir Fibonacci çekilmesinin dayanağıyla Mart, Nisan ve Ağustos aylarında sahneye çıktı.”

“Şunu da belirtmek gerek, bu dayanak sıçramalar, ayı bir trend oluşmasına imkân sunan azalan bir marjinal tesir taşıyor üzere görünüyor. Ayı trendi yatay takviyeyle birleşerek genelde ayı istikametli kırılma hedefiyle yaklaşılacak olan düşüş taraflı bir üçgen oluşumuna yol açar.”

Altın klasik olarak enflasyon karşısında bir muhafaza olarak görülür lakin bu argüman geçen yıl zayıfladı. Koronavirüs yüzünden ABD iktisadında artan fiyat baskıları karşısında altın fiyatları daima bir düşüşe girdi. Altın çoklukla faiz artırımı beklentileri üzerine yükselen getiriler ve dolar kıymetine düşüş yaşadı.

Fed, pandemi periyodundaki teşvikleri azaltmak için hızlandırılmış bir takvim hazırladı ve 2022’de üç faiz artırımı olabileceğini söyledi. Lakin bu planlar, enflasyonu yıllık %2 düzeyinde ve işsizliği, “tam istihdam” olarak tanımlanan %4 düzeyi yakınında koruyabilmesine de bağlı olacak.

Chicago’da Blueline Futures’ta değerli metal stratejisti olan Phillip Streible, “Bu yıl Fed’in, düşündüğü kadar faiz artırımı yapması mümkün değil ve istihdam rastgele bir sebepten ötürü tekrar yavaşlarsa altının müdafaa vazifesi yeniden gündem olabilir.” dedi.

ABD’nin işsizlik oranı, koronavirüs dalgasının başlaması ile 2020 Nisan ayında %14,8 ile rekor kırdı lakin geçen ay %3,9’a düşerek Fed’in tam istihdam maksadını tutturdu. Fakat ABD TÜFE’si ve Fed’in enflasyon ölçümü olarak tercih ettiği Şahsî Tüketim Harcamaları Endeksi, Kasım ayında 40 yılın en süratli artışını yaşadı.

Faiz artırımı haberleri altın için her vakit berbattır. Bu durum kısmen geçen yıl kendini gösterdi: Altın, üç yılın birinci yıllık düşüşü ve 2015’ten bu yana görülen en sert kaybı ile 2021’i %3,6 düşüşle bitirdi.

Fakat birtakım analistler, ABD enflasyonu 2022 yılında da güçlü bir etken olmaya devam ederse o vakit altının toparlanabileceğini ve hatta 2020’deki 2.100 dolarlık rekorun izini sürebileceğini düşünüyor – tesadüftür ki bu da artan fiyat baskılarıyla ilgili tasaların üzerine yaşanmıştı.

Altın Fiyat Özeti & Teknik Tahlil

Şubat vadeli altın 8,20 dolar artışla 1.797,40 dolara yükseldi.

Perşembe günkü %2’lik düşüşün akabinde hafta bazında %1,7 kayıp yaşadı.

skcharting.com’da kıdemli teknik analist Sunil Kumar Dixit, altın için önümüzdeki haftanın, çitin her iki tarafı için de olasılıklarla dolu olduğunu söyledi.

“Günlük grafikte çok satış stokastiği ve olumlu bir kapanış var. Bu da fiyatlar 1.798 dolar üzerinde desteklenirse bir ölçü toparlanmaya neden olabilir. Birinci maksat olarak 1.810 doları test edebilir ve istikrarlı bir alımda 1.825 dolara kadar gidebilir.”

Dixit, altının bir evvelki haftanın doruğu olan 1.831 doları test ettiğini, şiddetli bir dönüşle 1.789 doların altına düştüğünü ve 2021 Mayıs ayının doruğu 1.916 dolardan 2021 Mart ayının en düşük düzeyi 1.678 dolara kadar ölçülmüş %50’lik Fibonacci düzeltmesinde 31 dolar düşüşle yer almadan evvel 1.782 dolara dokunduğunu belirtti.

“1.797 dolar üzerinde duramaması, 1.782 doların tekrar test edilmesine ve bu düşüşü 1.770-1.768 dolar aralığına kadar çekmesine yol açabilir. Bu, üstte bahsettiğim düzeltmenin %61,8’lik Fibonacci düzeyi olacaktır. 1.770-1.768 dolar bölgesi, 1.753 dolar için majör bir düşüşün anahtarı.”

Petrol Fiyat Özeti

Dört günlük koşunun akabinde piyasadaki uzunlar kâr realizasyonu yaptıktan sonra Cuma günü ham petrol düşüş yaşadı fakat OPEC’in üretimi artırma kararı ile keyiflenen petrol boğaları için yeniden de büyük bir hafta oldu.

ABD’nin Aralık ayına ilişkin pek de iç açıcı olmayan iş raporu – 450.000 beklentilerine kıyasla sadece 199.000 iş artışı gösterdi – son seansta petrolü baskılayan öteki etken oldu. Fakat ülkede işsizlik oranı, Fed’in tam istihdam olarak tanımladığı %4 düzeyine yakın.

OANDA’dan Moya, “Omicron tesirinin ham petrol talebinin görünümü üzerindeki tesirinin kısa ömürlü olacağına yönelik optimistlik yüksek olsa da bu mevzuda en kötüsünün geride kaldığını düşünecek kadar optimist olmak için şimdi çok erken.” dedi. “ABD’nin kimi bölgeleri hâlâ hastanede tedavilerle boğuşurken Almanya yeni kısıtlamalar uygulamayı düşünüyor ve Çin, kısıtlamaları artırma teşebbüslerini sürdürüyor. Bu türlü bir ortamda kısa vadeli talep görünümü için birçok olumsuz etken var.”

Fakat durum bu türlü olsa da OPEC+, Şubat ayında günlük 400.000 varillik üretim artışı muahedesine karşın üretimdeki denetimi sıkı tutuyor.

Moya: “Petrol piyasası hâlâ çok dar ve bu durum, ABD ve Avrupa’daki büyüme görünümü gücünü korurken yılın birinci yarısında da devam edebilir.”

OPEC+’nın piyasadaki hareketlerine olan inancın dışında petrol fiyatları, Kazakistan’daki krizden ötürü hissedilen jeopolitik riskin de takviyesini gördü.

Ham Petrol Fiyat Özeti & Teknik Tahlil

WTI 56 sent düşüşle 78,90 dolara gerilerken hafta bazında %5 üzerinde artış gösterdi.

Brent 24 sent düşüşle 81,75 dolara geriledi. Hafta bazında ise %5’in üzerinde artış yaşadı.

Dixit’e nazaran WTI, temkinli hareketlerle konsolide olabilir fakat geçen haftanın boğa dalgasından sonra 80 dolarlık ruhsal bariyere işaret eden 74 doların desteklediği bir yükseliş eğilimi bulunuyor.

“ABD ham petrolü 80 doların yüksek tarafında süreç görürse orta vadede 89-90 dolarlık amaçlarla 83 ve 85 dolar bölgelerine gidebilir. Lakin 75 ve 73 dolarlık kısa vadeli büyük dayanak alanları gerçekleşmezse artış momentumu sönebilir.”

Feragatname: Barani Krishnan yazdığı emtia yahut menkul değerlerde konum sahibi değildir.

Diğer Haberler

ÜCRETSİZ DEMO HESABI

SANAL PARA İLE RİSK ALMADAN YATIRIM YAPIN

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Hesap oluştur butonuna tıklayarak idealFX’den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu’nu kabul ediyorum.

TAMAMEN ÜCRETSİZ

ŞİMDİ DENEMEYE BAŞLAYIN!

Dilerseniz DEMO hesabı açarak öğrenmeye, denemeye başlayabilir; dilerseniz hemen GERÇEK hesap oluşturarak idealFX dünyasında sizde güvenli bir şekilde yerinizi alabilirsiniz.