United Kingdom Bayrağı

Gün Öncesi – Faiz artırımları, Lululemon, büyük oyun anlaşması

Bilgi için sizi arayalım!

Bilgilerinizi gönderin biz sizi arayalım.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Müellif – Sam Boughedda

– Faiz artırımlarına ait kaygılar yüzünden büyük düşüş yaşayan paylar, Pazartesi günü bir nebze toparlandı. Faiz beklentileri ile büyüme odaklı teknoloji bölümü baskı altına girdi.

Kapanışa hakikat S&P 500 ve NASDAQ Composite, arka arda beşinci günde de düşüş yolundaydı.

Yatırımcılar, Fed’in teşviki azaltmaya başlamasına hazırlanırken büyüme payları yeni yıla satış görerek girdi.

Goldman Sachs (NYSE:GS) analistleri bir notta, bu yıl Fed’in dört artırım yapacağı öngörüsünde bulundu.

Fed demişken Lider Jerome Powell, merkez bankası lideri olarak ikinci vazife devrine başlamasını onaylamak üzere Salı günü toplanacak olan Senato’da konuşma yapacak.

Reuters raporuna nazaran Fed’in Aralık tutanakları sonrasında yatırımcılar, bu yıl için faiz artırımı beklentilerini yükseltti. Haber ajansına nazaran artık piyasalar, Mart ayında faizlerin %0,25 puana yükselme mümkünlüğünün %70’ten fazla olduğunu düşünüyor.

Bu haftaki enflasyon bilgileri, Fed kararına dayanak olabilir.

Bugün piyasaları etkilemesi beklenen üç gelişme:

1. Faiz artırımları

Fed’in bu yılki rotasıyla ilgili konuşanlar, yalnızca Goldman analistleri değildi. Reuters’e nazaran Pazartesi günü JPMorgan Chase (NYSE:JPM) CEO’su Jamie Dimon, enflasyonun çok yüksek olduğunu ve bunun, Fed’in bu yıl kısa vadeli faizlerde dörtten fazla artırım yapmasına yol açabileceğini söyledi.

CNBC’ye konuşan Dimon, “Enflasyon, insanların düşündüğünden daha makûs olabilir. Bu yıl yalnızca dört faiz artışı olursa şahsen ben şaşırırım. İktisadın bu dördünü absorbe etmesi çok kolay olur.” dedi.

2. Azalan beklentiler

Pandemi yarardan ziyana döndü: Pazartesi günü Lululemon Athletica Inc (NASDAQ:LULU) payları, Omicron varyantının işlerini etkilediğini ve artık kar ve gelirinin, amaç aralığının en alt hududuna yakın bir noktada gelmesini beklediğini söyledikten sonra %5 düşüş yaşadı.

Atletik giysi şirketi, “Tatil devrine güçlü bir pozisyonda başladık lakin o vakitten beri Omicron’un çeşitli sonuçlarını yaşıyoruz – kapasiteyi artırma kısıtları, daha sonlu işçi mevcudiyeti ve belli bölgelerde çalışma saatlerinde düşüş.” dedi.

Sonuç olarak dördüncü çeyrekte gelirinin 2,125-2,165 milyar dolar aralığının alt hududuna gerçek olmasını bekliyor. Pay başına yararı için beklentisi ise 3,25-3,32 dolar aralığının alt hududuna yakın olması tarafında.

3. Oyun dalında büyük mutabakat

Take-Two Interactive Software Inc (NASDAQ:TTWO) şirketi, taşınabilir oyun geliştiricisi Zynga Inc’i (NASDAQ:ZNGA) 12,7 milyar dolar – pay başına 9,861 dolar – karşılığında almak için anlaştıktan sonra Zynga payları yükseldi.

“FarmVille” ve “Words With Friends” oyunlarının imalcisi Zynga’nın hissedarları, ellerindeki her Zynga payı için3,50 dolar nakit ve 6,361 dolarlık Take-Two payı alacak.

“Grand Theft Auto” oyununun üreticisi Rockstar Games’in ana şirketi olan Take-Two, muahedenin onları “interaktif cümbüş sanayisinin en süratli büyüyen segmenti” olan taşınabilir oyunların en büyük yayıncılarından biri haline getireceğini söyledi.

–Bu haberde takımının ve Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Diğer Haberler

ÜCRETSİZ DEMO HESABI

SANAL PARA İLE RİSK ALMADAN YATIRIM YAPIN

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Hesap oluştur butonuna tıklayarak idealFX’den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu’nu kabul ediyorum.

TAMAMEN ÜCRETSİZ

ŞİMDİ DENEMEYE BAŞLAYIN!

Dilerseniz DEMO hesabı açarak öğrenmeye, denemeye başlayabilir; dilerseniz hemen GERÇEK hesap oluşturarak idealFX dünyasında sizde güvenli bir şekilde yerinizi alabilirsiniz.