United Kingdom Bayrağı

Doların düşüşü, ÜFE ve işsizlik başvuruları, Tianjin’in kötüleşen durumu – Piyasalarda neler oluyor?

Bilgi için sizi arayalım!

Bilgilerinizi gönderin biz sizi arayalım.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Muharrir – Geoffrey Smith 

– Dolar, uzun vakittir gördüğü en makus günlük düşüşün akabinde zayıflamaya devam ediyor. Enflasyon ve faiz artırımları üzerine tartışmalar devam ederken Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker, bu yıl üçten fazla faiz artırımına açık olduğunu söyledi. Lael Brainard’ı ise lider yardımcılığı adaylığının tartışılacağı Senato’da dinleyeceğiz. Delta Air Lines (NYSE:KISIM) sonuçları, ABD’de yükselen olay dalgasının tesirine ışık tutabilir. Öte yandan Çin’in en değerli limanlarından birinde yer alan büyük bir araba tesisi daha “kim olduğunu bilirsin sen” yüzünden kapatılıyor.

İşte 13 Ocak Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Amerikan doları iki ayın en düşük düzeyine indikten sonra dolardaki satış sakinleşiyor

Üç ayın en büyük günlük düşüşünü yaşayan dolar sonunda istikrar kazandı ve bu, global piyasaların, ABD’de daha sıkı para siyaseti risklerinin şimdiden büsbütün fiyatlandığına inandığını gösteren bir işaret.

Enflasyonun tepeyi görmüş olabileceğine yönelik artan umutlar üzerine Çarşamba günü %0,6’dan fazla düşüş yaşayan dolar endeksi %0,1 düşüşle 94,812’ye geriledi. Paylaşılan sayılar, yıllık enflasyonun %7’yi gördüğünü gösterdi. Bu ,1982’den beri görülen en yüksek düzey olurken analistler, birçok etkenin birleşmesi ile durumun olduğundan daha berbat göründüğünü öne sürdü.

Daha sıkı siyaset ile ilgili telaffuzlar bitmeyecek üzere görünüyor. Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker, Financial Times’a yaptığı açıklamada bu yıl üçten fazla faiz artırımına açık olduğunu söylerken Lael Brainard’ın Senato’daki konuşması için evvelden hazırlanmış olan açıklamaları, en değerli muhtaçlığın enflasyonu düşürmek olduğunu vurguladı.

2. ÜFE ve işsizlik müracaatları

Mevcut enflasyon dinamiklerinin daha yeterli bir ölçümü olan ÜFE verisinin Aralık ayı raporu paylaşılacak.

Genel fiyatların aylık %0,4 yükselişle bir yılın en küçük aylık artışını yaşamış olması beklenirken çekirdek fiyatların, Aralık ayındaki şok artışın akabinde daha ölçülü bir hareketle %0,5 yükselmiş olduğu düşünülüyor.

Tıpkı vakitte paylaşılacak olan ABD işsizlik müracaatları için beklentiler, geçen haftaki müracaatların 200.000 ile pandemi öncesindeki düşük düzeylere yakın kaldığı tarafında.

3. Delta Air kar raporu beklenirken borsa yükselişle açılacak

Para siyaseti cephesinde yaşanan son gelişmeler sayesinde risk iştahı tekrar canlanırken ABD piyasaları yükselişle açılacak.

Bununla birlikte faiz oranlarıyla ilgili hissiyattaki değişimin, son iki hafta içinde ABD’de Covid-19 olaylarının telaş verici biçimde yayılmasından kaynaklandığının ve büyümeyi kısa vadede etkileme mümkünlüğünü artırdığının farkına varılması, kazanımları sınırlayabilir. Piyasa öncesinde açıklanacak olan Delta Air Lines kar raporu, bu durumu daha çok aydınlatabilir.

Dow Jones 58 puan artarken S&P 500 ve Nasdaq 100 emsal ölçülerde yükseldi. ABD’nin 10 yıllık Hazine getirileri ise kısa vadeli düşüşünü tamamlayarak tekrar %1,75’e çıktı.

İlgi çekebilecek pay senetleri ortasında ‘şaka temalı kripto’ Shiba Inu mukavelelerini listelemeye hazırlandığına dair temelsiz söylentileri görmezden gelen Robinhood (NASDAQ:HOOD) bulunuyor.

4. Hastaneye yatışlarda yeni rekor; Çin’in liman sıkıntıları kötüleşiyor

ABD’de Çarşamba günü hastaneye yatışlarda yeni bir rekor kırıldı ve bu, Omicron varyantının çok daha bulaşıcı olmasının, şiddetinin az olmasından kaynaklı olumlu gelişmeleri etkisizleştirdiğini daha aleni bir halde gösterdi.

Çarşamba günkü büyük düşüşe karşın geçen hafta günlük yeni hadise sayısı ortalama 780.000 üzerinde olan ABD’de ve başka bölgelerde, işe devamsızlık değerli bir sorun olmaya devam ediyor. Fransa Çarşamba günü arka arda ikinci günde de 360.000 üzerinde yeni olay kaydetti fakat tekrar de komşusu İngiltere ile seyahat kısıtlamalarını gevşetti. Ülke, topluluk ortasındaki bulaşın aslında çok faal olduğu bir duruma bir de ekonomik ziyanı eklemenin bir manası olmadığını düşünüyor.

Covid-19’la bağlı riskler Çin’de de görülmeye devam ediyor; Toyota’nın akabinde Volkswagen (DE:VOWG_p) de Tianjin limanında yer alan tesisini kapatma kararı aldı. Tianjin, Dalian ve Ningbo limanlarındaki aksamalar, dünyanın en işlek limanı olan Şanghay’daki yığılmaları artırdı.

5. Satıcılar sürat keserken petrol iki ayın doruğunu gördü

Daha ucuz dolar ve büyük tüketici ulusların stratejik rezervlerinde satacak petrollerinin tükenmeye yaklaştığını gösteren işaretler, ham petrolün iki ayın tepesine çıkmasını sağladı.

Tanker Trackers’tan Samir Madani’ye nazaran ABD Güç Bakanlığı’nın son satışı, Stratejik Petrol Rezervindeki petrolü, 100 günlük ithalat ölçüsünün altına düşürüyor. Memleketler arası mutabakatlar, ABD ve öbür gelişmiş iktisatların, en az 90 günlük ithalat karşılığı kadar varlık bulundurmasını koşul koşuyor.

Çarşamba günkü hükümet bilgileri ise akaryakıt stoklarında büyük bir artış daha göstererek yakıt için sonuncu talep üzerindeki baskının, Omicron dalgası yükseldikçe arttığına işaret ediyor.

WTI fiyatları 82,67 dolara yükselirken Brent %0,1 artışla 84,78 dolara ulaştı.

Diğer Haberler

ÜCRETSİZ DEMO HESABI

SANAL PARA İLE RİSK ALMADAN YATIRIM YAPIN

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Hesap oluştur butonuna tıklayarak idealFX’den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu’nu kabul ediyorum.

TAMAMEN ÜCRETSİZ

ŞİMDİ DENEMEYE BAŞLAYIN!

Dilerseniz DEMO hesabı açarak öğrenmeye, denemeye başlayabilir; dilerseniz hemen GERÇEK hesap oluşturarak idealFX dünyasında sizde güvenli bir şekilde yerinizi alabilirsiniz.