United Kingdom Bayrağı

Dolar, Brainard’ın açıklamaları ve ÜFE verileri öncesinde düşüşte

Bilgi için sizi arayalım!

Bilgilerinizi gönderin biz sizi arayalım.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Muharrir – Peter Nurse

– Perşembe günü ABD doları düşüş yaşayarak evvelki seansta yaşadığı sert düşüşe yenisini ekledi. Enflasyon dataları, Fed’in politikayı sıkılaştırma konusunda agresif aksiyon alacağına dair beklentilere dayanak sağlayamadı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 94,800’e geriledi.

USD/JPY %0,2 düşüşle 114,43’e inerken EUR/USD %0,2 artarak 1,1463’e yükseldi. GBP/USD ikilisi ise %0,2 bedel kazanarak 1,3729’dan alıcı buldu. İngiltere Merkez Bankasının son faiz artışının akabinde sterlin güçlenerek Başbakan Boris Johnson’ın siyasi problemlerini ikinci plana attı.

AUD/USD %0,2 artışla 0,7300’den süreç gördü.

Çarşamba günkü ABD dataları, TÜFE’nin yıllık %7 ve aylık %0,5 arttığını gösterdi. Volatil güç ve besin fiyatlarını hariç tutan çekirdek TÜFE ise Aralık ayında aylık %0,6 ve yıllık %5,5 büyüme gösterdi.

TÜFE’nin yaklaşık 40 yılın en süratli temposunda yükseldiği görülse de bu genel olarak bekleniyordu ve Fed siyasetçilerinin kanısında değerli bir değişime yol açtığı görülmüyor. Piyasa halihazırda en az üç faiz artırımı ile fiyatlanırken birtakım yatırımcılar doların artacağı tarafındaki bahislerini azalttı.

Bununla birlikte ING analistlerine nazaran “Bu, kısa vadede doların temelini güçlendirebilir – üç faiz artırımı için beklentileri daha da artırıp dördüncü bir artırım spekülasyonuna kapı açabilir.” dedi. “Bunu, piyasaların artık dolarda taban düzeyleri almasının bir nedeni olarak görüyoruz.”

Bugün iktisat cephesinde yeniden ABD’nin enflasyon sayıları var. Bu sefer Aralık ayı ÜFE paylaşılacak ve ilginin birden fazla, Fed Yöneticisi Lael Brainard’ın lider yardımcısı olarak misyonunun onaylanması için Capitol Hill’de düzenlenen oturumda olacak.

Evvelce hazırlanmış açıklamalara nazaran Brainard, merkez bankasının en acil misyonunun, kapsamlı bir toparlanmayı sürdürürken enflasyonu %2’ye düşürmek olduğunu söylüyor.

Fed Lideri Jerome Powell ise Salı günü yaptığı açıklamada agresif sıkılaşma beklentilerine büyük darbe vurdu. Powell Fed’in, bilançoyu küçültmek için gereken takvim konusunda hâlâ tartıştığını söyledi.

Diğer Haberler

ÜCRETSİZ DEMO HESABI

SANAL PARA İLE RİSK ALMADAN YATIRIM YAPIN

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Hesap oluştur butonuna tıklayarak idealFX’den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu’nu kabul ediyorum.

TAMAMEN ÜCRETSİZ

ŞİMDİ DENEMEYE BAŞLAYIN!

Dilerseniz DEMO hesabı açarak öğrenmeye, denemeye başlayabilir; dilerseniz hemen GERÇEK hesap oluşturarak idealFX dünyasında sizde güvenli bir şekilde yerinizi alabilirsiniz.