United Kingdom Bayrağı

Bitcoin yatırımcıları yılsonu sona erecek BTC opsiyonlarına odaklandı

Bilgi için sizi arayalım!

Bilgilerinizi gönderin biz sizi arayalım.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

– 2021 yılının son gününde 6 milyar dolar bedeline yakın yaklaşık 130 bin Bitcoin opsiyon kontratının sona erecek olması, bu hafta aşağı istikametli devam eden sert satışların bir nedeni olarak görülüyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı, hafta başında 51.000 dolar düzeylerinden gelen satışlarla bugün prestijiyle 46.000 dolar bandına kadar geriledi. Yılın ve haftanın son iş gününde büyük ölçüde Bitcoin opsiyon mukavelesinin sona erecek olması, piyasada aşağı taraflı volatilite artışına neden olduğu düşünülürken geçmiş bilgiler, opsiyonların bitiş tarihlerine yakın vakitlerde ilgili varlıkta oynaklık artışına işaret ediyor.

Oynaklığa neden olan hareket ise yatırımcıların durumlarını korumak için spot ve vadeli piyasalardan gerçekleştirdikleri süreçler olarak biliniyor. Bu yüzden opsiyon vade sonlarına yakın devirlerde piyasa oynaklığı olağan karşılanıyor.

6 milyar dolar bedelindeki Bitcoin opsiyonlarının vadesi 31 Aralık’ta sona eriyor

Tahlil firması Glassnode bilgilerine nazaran bu hafta Salı ve Çarşamba günü kripto para borsalarında yaklaşık 1,76 milyar dolarlık opsiyon hacmi görüldü. Bilgiler genelde bu tıp opsiyon hacimlerinin haftanın son iş günlerinde geldiğini gösteriyor. Hafta ortasında bu cins bir opsiyon hacminin, 31 Aralık Cuma günü vadesi dolacak olan 6 milyar dolar kıymetindeki opsiyonlardan evvel oluşması dikkat cazipti.

Opsiyon mukaveleleri, yatırımcılara destek varlığı, belli bir tarihte yahut vade sonundan evvel belli bir fiyattan alma yahut satma hakkı veren riskten korunma araçları olarak bilinir. Satış opsiyonları, yatırımcıların fiyat düşüşünden kâr elde etmelerine imkan tanırken alım opsiyonları destek varlığın fiyatı arttıkça yatırımcıların kâr elde etmesini sağlar.

Hafta içi görülen yüksek hacimli opsiyon süreçlerinin ise satış opsiyonu olarak gerçekleşmesi, yatırımcıların vade sonuna kadar fiyat düşüşünden kâr elde etme yahut mevcut konumlarını müdafaa gayesi taşıdıklarının bir sonucu olarak görülebilir.

Opsiyonların vade sonundan sonra kripto piyasalarında bir toparlanma olur mu?

Geçmiş datalar, Bitcoin fiyatının opsiyonların vade sonundan evvel alım opsiyonlarının azami derecede kayıp görmeye başladığı noktaya hakikat hareket etme eğiliminde olduğunu gösteriyor. Kripto araştırma firmaları ise bu devirdeki azamî ziyan noktasının 48.000 dolar düzeylerinde oluştuğunu öngörüyor. Başka bir deyişle 48.000 dolar, opsiyon alıcılarının birçoklarının vade sonunda ziyan edeceği bir kullanım fiyatı olarak ortaya çıkıyor.

Geçmişe dönük datalar, birebir vakitte opsiyon vadelerinin son ermesinden sonra kripto para piyasalarında birçok vakit bir toparlanma olduğuna işaret ediyor. Yılın son iş gününde vadesi dolacak olan opsiyonların bu yılki en büyük konumlar olmasından ötürü yeni yılın birinci günlerde piyasalarda volatil hareketler görülebilir.

Bitcoin, güne 46.400 dolar düzeyinde başladıktan sonra gün içerisinde 1000 dolarlık artış kaydederek öğlenden sonraki süreçlerde 47.400 dolar bandında hareket ediyordu. Son 24 saatlik fiyat hareketi ise binde 67’lük bir düşüşe işaret etmeye devam ediyor. Geçen haftanın fiyatına nazaran ise BTC/USD’de yüzde 1,7’lik bir düşüş kelam konusu.

Muharrir: Günay Caymaz

Diğer Haberler

ÜCRETSİZ DEMO HESABI

SANAL PARA İLE RİSK ALMADAN YATIRIM YAPIN

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Hesap oluştur butonuna tıklayarak idealFX’den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu’nu kabul ediyorum.

TAMAMEN ÜCRETSİZ

ŞİMDİ DENEMEYE BAŞLAYIN!

Dilerseniz DEMO hesabı açarak öğrenmeye, denemeye başlayabilir; dilerseniz hemen GERÇEK hesap oluşturarak idealFX dünyasında sizde güvenli bir şekilde yerinizi alabilirsiniz.