United Kingdom Bayrağı

Avrupa piyasaları, Omicron’un yarattığı temkinlilikle karışık işlem görüyor

Bilgi için sizi arayalım!

Bilgilerinizi gönderin biz sizi arayalım.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Muharrir – Peter Nurse 

– Çarşamba günü Avrupa piyasaları karışık seyretti. Yeni yıla girerken yatırımcılar Omicron’la ilgili riskleri sindirmeye devam ediyor.

DAX %0,1 ve FTSE 100 %0,3 düşerken CAC 40 %0,1 yükseldi.

Siyasetçiler, kısmi yahut tam kapanma yahut başka toplumsal aralanma önlemleri uygulanırken aşılama programlarını hızlandırarak yeni varyantın mümkün ziyanını denetim almak için hayli uğraşıyor.

Şimdiye kadar Omicron’un en çok etkilediği ülkelerden olan İngiltere’den hoş haberler geldi. Başbakan Boris Johnson, Noel’den evvel İngiltere’de yeni kısıtlama uygulamayacağını söyledi ve Maliye Bakanı Rishi Sunak, yeni hadise artışı ile en çok ziyan gören işyerlerini desteklemek üzere 1 milyar sterlinlik (1,3 milyar dolar) ek takviye sağlanacağını duyurdu.

Bununla birlikte Çarşamba günü yayımlanan bilgiler, İngiltere iktisadının düşünülenden daha yavaş büyüdüğünü gösterdi. İngiltere’nin GSYH oranı üçüncü çeyrekte %1,1 artış yaşayarak %1,3 olan evvelki iddiaların altında kaldı.

Başka yandan Fransa’da fiyat baskılarının ekonomiyi sıkıştırdığının son göstergesi, ÜFE’nin sadece Kasım ayında %3,5 artış yaşaması oldu. Bu büyük oranda, doğalgaz kıtlıkları ve Fransa’nın nükleer tesislerindeki kesintilerden ötürü toptan satış güç fiyatlarında görülen ve bu ay da devam eden şiddetli artıştan kaynaklanıyor. Fransa’nın Şubat ayı temel güç yükü ünitesi, artık son on yılın ortalama fiyatının yaklaşık 20 katı ile megavat-saat başına 1.000 euro üzerinde fiyatlanıyor.

Rusya, Nord Stream 2 boru sınırından gaz akışına müsaade vermesi için AB’ye yönelik siyasi baskısını artırdı. Salı günü Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Ukrayna’yla ilgili Batılı ülkelerden gelen ve tehdit olduğunu düşündükleri ataklara “teknik-askeri” bir karşılık verebileceklerini söyledi.

Kurumsal gelişmelerde AP Moeller Maersk (CSE:MAERSKb) %0,5 artış yaşadı. Gemicilik devi Hong Kong merkezli LF Logistics’i tümü nakit muahedesi olarak 3,6 milyar dolar karşılığında satın alacak.

Delivery Hero (DE:DHER), artan rekabeti ve işgücü kıtlığını münasebet göstererek Almanya’daki Foodpanda faaliyetlerini azaltacağını ve yan kuruluşun Japonya ünitesini satacağını açıkladı.

Çarşamba günü petrol, stoklarda yeni bir düşüş olduğu raporunun da yardımıyla istikrar kazandı lakin yatırımcılar, Omicron’un süratle yayılmaya devam etmesinin yarattığı kaygılar yüzünden piyasayı çok yükseltmeye niyetli değil.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) geçen hafta ham petrol stoklarında 3,67 milyon varil düşüş olduğunu raporladı. Bu, 2,63 milyon varil olan beklentilerin üzerinde ve geçen haftaki 815.000 varillik düşüşten de hayli fazla bir ölçü oldu. Bugün paylaşılacak olan hükümet bilgileri bu sonucu teyit ederse haftalık dördüncü düşüş olacak.

WTI vadeli süreçleri %0,4 artışla 71,39 dolar olurken Brent %0,2 yükselerek 74,13 dolara ulaştı.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,1 düşerek 1.786,25 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,1270’ten süreç gördü.

Diğer Haberler

ÜCRETSİZ DEMO HESABI

SANAL PARA İLE RİSK ALMADAN YATIRIM YAPIN

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Hesap oluştur butonuna tıklayarak idealFX’den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu’nu kabul ediyorum.

TAMAMEN ÜCRETSİZ

ŞİMDİ DENEMEYE BAŞLAYIN!

Dilerseniz DEMO hesabı açarak öğrenmeye, denemeye başlayabilir; dilerseniz hemen GERÇEK hesap oluşturarak idealFX dünyasında sizde güvenli bir şekilde yerinizi alabilirsiniz.