United Kingdom Bayrağı

Altın ve gümüşte gün içi düşüş hızlandı

Bilgi için sizi arayalım!

Bilgilerinizi gönderin biz sizi arayalım.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

– 2021’i 1.829 dolar düzeyinde kapatan ons altın 2022’ye berbat başladı. Fiyat yılın birinci süreç haftasında %2,2 paha kaybederek 1.785 dolara geriledi. Fiyat bugün en yüksek 1.811 doları görmesinin akabinde 26 dolar gerileyerek 1.785 dolara düştü. Gün başında 804 TL’ye çıkan gram altın da ons tesiriyle 788 TL’ye geriledi. Düşüşün hudutlu olmasında dolar kurunun 13,70 üzerinde süreç görmesi tesirli oluyor.

Altın fiyatlarındaki düşüşte 9 ayın en yüksek düzeyine çıkan ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin baskısı var. Tahvil faizi bu hafta %1,53 düzeyinden %1,75’e çıkarak 1 Nisan sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Tahvillerin hızlanmasında ise Fed’in erken faiz artışına gideceği beklentileri tesirli oluyor.

Dün açıklanan Aralık ayı FOMC toplantısında enflasyon ve ekonomik görünüme bağlı erken yahut süratli bir faiz artışı yapılabileceği belirtildi. Bu tabirlerle bir arada piyasalarda birinci faiz artışı için iddia edilen Mayıs beklentisi de Mart olarak değişti.

Bugün değerli metallerden gümüş %3 üzeri kayıpla 22.01 dolara geriledi ve yeni yılın birinci haftasında %5,2 paha kaybetti. Gümüş 15 Kasım’da başlayan düşüşünde 21.44 dolar düzeyinde tutunmuş ve Aralık ayı içinde 23.42 dolara kadar toparlanma göstermişti. Fiyat bu hafta kazanımlarının birçoklarını sildi.

Müellif: Necdet Erginsoy

Diğer Haberler

ÜCRETSİZ DEMO HESABI

SANAL PARA İLE RİSK ALMADAN YATIRIM YAPIN

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Hesap oluştur butonuna tıklayarak idealFX’den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu’nu kabul ediyorum.

TAMAMEN ÜCRETSİZ

ŞİMDİ DENEMEYE BAŞLAYIN!

Dilerseniz DEMO hesabı açarak öğrenmeye, denemeye başlayabilir; dilerseniz hemen GERÇEK hesap oluşturarak idealFX dünyasında sizde güvenli bir şekilde yerinizi alabilirsiniz.