United Kingdom Bayrağı

ADP, Hong Kong’un Omicron korkusu, Bitcoin – Piyasalarda neler oluyor?

Bilgi için sizi arayalım!

Bilgilerinizi gönderin biz sizi arayalım.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Muharrir – Geoffrey Smith 

– ADP ile işgücü piyasasına dair data dizisi devam ediyor. Hong Kong, Omicron’un yayılmasından korktuğu için uçuş ve dışarıda yemek yeme üzerinde sıkı kısıtlamalar uyguluyor. Kazakistan’da şiddetli protestolar görülürken Goldman Sachs (NYSE:GS), müşterilerine Bitcoin’in bu yıl 100.000 doları görebileceğini söylüyor – lakin büyük bir “eğer” ile başlayarak.

5 Ocak Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. ADP iş raporu

Bu hafta işgücü piyasasına yönelik paylaşılan bilgilerden en kıymetli ikincisi, özel bölümde Aralık ortasına kadar olan ayda ne kadar iş imkanı oluştuğunu gösteren ADP raporu olacak.

Analistler, Kasım ayındaki 534.000 işe kıyasla 400.000 iş artışı olduğunu düşünüyor. Bu, dört ayın en düşük düzeyi olacak olsa da uzun vadeli bir kıyaslama yaparsak tekrar de hayli güçlü bir ay üzere görünüyor.

Dün ISM’nin (Arz İdare Enstitüsü) aylık anketi, imalattaki işe alım dinamiklerinin hâlâ güçlü olduğunu gösterirken Çalışma Bakanlığı’nın JOLTs anketi, açık durumların rekor düzeyde olmaya devam ettiğini ve bunun her gün daha çok insanın daha âlâ fiyatlar için iş bırakmasına neden olduğunu gösterdi.

İşgücü piyasasındaki güncelleme, Perşembe günü işsizlik müracaatları ve Cuma günü de resmi işgücü piyasası raporu ile devam edecek.

2. Hong Kong, Omicron korkusu ile kısıtlamaları artırdı

Hong Kong’un restoranlar üzerinde kısıtlama uygulaması ve havaalanlarını Kuzey Amerika, Avustralya, İngiltere ve Hindistan’dan gelen yolculara kapatması, Omicron’un Çin’deki yankısını gösteriyor.

Hong Kong’da hadise oranları süratle artıyor ve Çin’in, esasen son haftalarda birçok mahallî kapanmaya yol açmış olan Covid-19’a sıfır tolerans siyaseti yeniden devreye giriyor. Tümü asemptomatik olmak üzere sadece üç Omicron hadisesi görüldüğü için 1 milyondan fazla kişinin yaşadığı bir kentte, hafta başında kapanma uygulandı.

Öte yandan Fransa ve İngiltere’nin, mevcut enflasyon dalgasını hiçbir işyerini kapatmadan çözmeyi tercih etmesinden bir gün sonra Almanya’nın Sıhhat Bakanı, faaliyetler üzerinde daha katı kısıtlamaların kaçınılmaz göründüğünü söyledi. Bu ortada ABD’li havayolu şirketleri, Salı günü 1.000 uçuşu daha iptal etti. 

3. Tahvillerdeki artışın yarattığı tesirin akabinde borsa düşüşle açılacak

ABD pay senedi piyasaları, tahvil piyasasından gelen sert rüzgarlarla karşılaşan birinci rallisinden sonra hafif düşüşle açılacak.

Enflasyon dehşetleri ve Fed’in buna karşı reaksiyonunun de tesiriyle uzun vadeli yüksek faiz oranları, Salı günü 10 yıllık getiri oranını beş haftanın tepesi olan %1,68’e çıkardı. Sonraki seansta %1,65 düzeyi civarında sakinleşti.

Dow Jones sakin kalırken S&P 500 %0,1 ve Nasdaq 100 %0,4 düşüş yaşadı. Bu düşüşler, ‘kârsız teknoloji’ payları ve daha yüksek indirim oranlarına karşı hassas olan uzun vadeli bahisler üzerindeki artan baskıyı yansıtıyor.

Bugün ilgi odağında olabilecek paylar ortasında ABD’de Toyota’ya pazar liderliğini kaybederek rakip Ford’un (IS:FROTO) pay fiyatındaki artışla tezat oluşturan General Motors (NYSE:GM) var.

4. Kazakistan’da artan fiyatlar nedeniyle yapılan protestolar şiddetlenirken EIA stok dataları paylaşılacak

Artan besin ve güç fiyatlarına karşılık Kazakistan’da başlayan protestolar ülkeyi sarstı.

Uzun müddettir iktidarda olan Nursultan Nazarbayev’in seçilmiş halefi Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev’in, hükümeti vazifeden alma ve akaryakıt fiyatlarına tekrar hudut getirme kararına karşın protestocular ülkenin en büyük kenti Almatı’daki belediye liderinin ofisini bastı.

Protestolar, ülkelerin pandemi sonrası iktisat siyasetini olağanlaştırmaya çalışma teşebbüsleri ve son iki yıldır acil durum teşvik siyasetleri tarafından maskelenen kimi yapısal meseleleri açığa çıkarırken bu yıl önümüzde neler olabileceğini de gösteren bir işaret.

Akaryakıt fiyatları ve hane halkı güç faturaları, bağlantılı sübvansiyonların maliyetleri ile birlikte bu bahar bilhassa Avrupa’da sorun olacak üzere görünüyor.

Kazakistan’ın en büyük ihracat eseri petrolün fiyatları, ABD stoklarına ait karışık bir API (Amerikan Petrol Enstitüsü) raporu sonrası yatay seyretti. Hükümet dataları (EIA) her zamanki saatinde paylaşılacak.

5. Goldman’a nazaran Bitcoin 100.000 doları görebilir

Goldman Sachs analistlerine nazaran Bitcoin bu yıl 100.000 doları görebilir.

Fakat birebir vakitte bu türlü bir gelişmenin, inançlı liman varlıkları dünyasında altından pazar hissesi almasına bağlı olduğunu belirtti.

Bitcoin ve öteki kripto para üniteleri, destekçileri tarafından dolar üzere fiat para ünitelerinin -bazen sabit, bazen ani- devalüasyonuna karşı bir muhafaza olarak görülür. Fakat son birkaç yılın birçoklarında, başka risk varlıklarıyla giderek daha fazla korelasyon gösteren momentum varlıkları olarak süreç gördüler.

Piyasada pek değişim görülmedi: Bitcoin %0,6 düşüşle 46.389 dolar oldu.

Diğer Haberler

ÜCRETSİZ DEMO HESABI

SANAL PARA İLE RİSK ALMADAN YATIRIM YAPIN

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Hesap oluştur butonuna tıklayarak idealFX’den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu’nu kabul ediyorum.

TAMAMEN ÜCRETSİZ

ŞİMDİ DENEMEYE BAŞLAYIN!

Dilerseniz DEMO hesabı açarak öğrenmeye, denemeye başlayabilir; dilerseniz hemen GERÇEK hesap oluşturarak idealFX dünyasında sizde güvenli bir şekilde yerinizi alabilirsiniz.